Katedra Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych

Historia oraz stosunki międzynarodowe w XX i XXI wieku

„Historia oraz stosunki międzynarodowe w XX i XXI wieku” to projekt naukowo-dydaktyczny realizowany od 2021 roku w ramach cyklu seminariów naukowych przeznaczonych dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, którzy są zainteresowani pogłębianiem wiedzy i prowadzeniem badań na temat różnych aspektów dwudziestowiecznej historii oraz stosunków międzynarodowych. Każde z nich odnosi się do wybranej problematyki związanej z tematem przewodnim cyklu.

Organizatorem jest Wydział Historyczny – Katedra Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Dotychczas odbyły się następujące seminaria:

1. Seminarium naukowe pt. "Konflikty międzynarodowe w XX i XXI wieku oraz sposoby ich rozwiązywania" (w dniu 31 maja 2021 r.)

2. Seminarium naukowe pt. "Wartości i interesy w dyplomacji" (w dniu 21 kwietnia 2022 r.)

3. Seminarium naukowe pt. "Represje oraz inne formy łamania praw człowieka - historia i współczesność" (w dniu 29 marca 2023 r.).

W dniu 18 kwietnia 2024 roku odbędzie się już czwarta edycja seminarium pt. "Polska-NATO-Unia Europejska. Historia, współczesność i perspektywy".

Dzień wcześniej (17 kwietnia) odbędzie się również seminarium naukowo-eksperckie dotyczące tej tematyki. Oba tegoroczne wydarzenia wpisują się jednocześnie w obchody rocznicowe organizowane zarówno w Bydgoszczy, zwanej „polską stolicą NATO”, jak i na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego i zostały objęte patronatem honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla.

Szczegóły znajdują się tutaj.